Siltumsūkņi mājas un citu ēku apkurei

Siltumsūknis ir iekārta, kas pārvada siltuma enerģiju no siltumdevēja ar zemu temperatūru (parasti no apkārtējās vides) uz siltumuztvērēju ar augstu temperatūru. Citiem vārdiem sakot, siltumsūknis ir “apgriezts ledusskapis”. Ledusskapis atdzesē kameru, un novadītais siltums tiek nodots aizmugurējam panelim. Siltumsūknī norisinās procesi, kas līdzīgi saldējamās iekārtas darbībai, tikai atšķirība ir tā, ka ledusskapis izvada siltumu no kameras uz āru, bet siltumsūknis pārnes siltumu no ārienes uz māju.

Siltumsūkņa shēma
Siltumsūkņa shēma - ģeotermālie kolektori
Siltumsūkņa shēma ar eTank
Siltumsūkņa shēma ar kamīnu

Kāpēc izvēlēties siltumsūkni mājas apkurei?

Izvēloties siltumsūkni, Jūs izvēlaties komfortu, jo izvairāties no tradicionālā apkures aprīkojuma, kam pastāv uguns bīstamība, un ekspluatācijā siltumsūkņu sistēmas neprasa papildus rūpes. Tāpēc daudzi izvēlas siltumsūkņus apkurei un karstā ūdens sagatavošanai.

SolvisMax ar siltumsūkni

Siltumsūkņu priekšrocības

  • Būtisks ietaupījums uz apkures un siltā ūdens rēķiniem;
  • Jūs atbrīvosieties no kurtuves, kas ir paaugstinātas ugunsbīstamības faktors Jūsu mājā;
  • Siltumsūknis strādā kā apkures iekārta aukstā laikā un vasarā var strādāt kā kondicionieris;
  • Jūs sajutīsiet alternatīvas enerģijas sniegto komfortu un būsiet videi draudzīgāks;
  • Neatkarība no standarta apkures tarifu paaugstināšanās;
  • Jūs esat atbrīvots no rūpēm par kurināmā glabāšanu un jautājumu risināšanas par kurināmā sagādi;
  • Jūs būsiet neatkarīgs no kurināmā kvalitātes, turklāt izbaudīt komfortablos apstākļus netraucēs kurināmā aromāts;
  • Nav vajadzības izbūvēt skursteni;
  • Izvairīsieties no kurināmā piegādātāja radītajiem bojājumiem piegādes laikā (izbraukāts zāliens, eļļas pleķi utt.);
  • Dūmvads būs nepieciešams tikai kamīnam.

Kā strādā siltumsūknis?

Siltumsūkņu darbības princips: siltums tiek pārnests no avota ar zemu siltuma potenciālu un ar siltumnesēja starpniecību tiek pārnests uz darba vidi. Gaisa siltumsūkņos gaiss tiek izmantots kā siltumnesējs. Zemes siltumsūkņos kā siltumnesējs tiek izmantots ūdens, ja ir piekļuve pie atklāta ūdens vai pie grunts ūdeņiem. Ja nav iespējams izmantot ūdeni, tad siltumu no augsnes var pārnest arī izmantojot šķidrumu ar zemu vārīšanās temperatūru (piemēram, freonu). Ar siltumnesēju enerģija tiek pārnesta uz darba vidi. Ar kompresora palīdzību darba vidē tiek paaugstināts spiediens un temperatūra, siltuma enerģija tiek pārnesta ēkas apkures un ūdens uzsildīšanas nodrošināšanai. Savukārt, atdzesēts siltumnesējs tiek novadīts atpakaļ ārējā lokā.

Vispārējo siltumsūkņa darbības principa animēta shēma (var izvēlēties valodu).

Siltumsūkņa darbības nodrošināšanai ir vajadzīgs zināms elektroenerģijas daudzums, bet rezultātā iekārta pārnes daudz vairāk enerģijas, nekā tiek patērēts sistēmas darbināšanai. Siltumsūkņa efektivitāti nosaka lietderības koeficients (angliski – СОР, Coefficient of Performance). Piemēram, pie COP = 4 patērētājs gūs 4 reizes vairāk siltuma enerģijas nekā tika patērēts elektroenerģijas kompresora darbināšanai. Galvenā atšķirība starp siltumsūkni un citiem siltumenerģijas ģeneratoriem – cietā kurināmā, gāzes un dīzeļa siltuma ģeneratoriem ir tā, ka līdz pat 80% enerģijas nāk no apkārtējās vides.

Apkārtējās vides enerģijas īpaši efektīvu izmantošanu nodrošina kombinētās apkures sistēmas, kuru darbībai vienlaicīgi tiek izmantoti gan siltumsūkņi, gan saules kolektori. Tādas kombinētas sistēmas izmantošanas gadījumā ir iespējams sasniegt COP = 7.

Siltumsūkņi un silta grīda

Siltā ūdens grīda un siltumsūknis ir ļoti efektīva kombinācija. Enerģija ne tikai tiek ekonomiski ražota, bet arī ekonomiski izlietota. Ir jāpasvītro ka ar siltumsūkni saražotas siltuma enerģijas attiecība pret patērēto elektroenerģiju (siltumsūkņa COP) lielā mērā ir atkarīga no apkures sistēmas, kurā siltumsūknis tiek uzstādīts. Jo mazāka ir nepieciešama temperatūra, jo lielāka siltumsūkņa efektivitāte. Silto grīdu sistēmā siltumnesēja temperatūra parasti ir apmēram 30-35 °C, kas ļauj zemas temperatūras apkures sistēmai ar siltumsūkni nodrošināt ekonomiju no 20 līdz 25%. salīdzinot ar ierasto radiatoru sistēmu.

Siltumsūkņu veidi

Siltumsūkņus var nosacīti iedalīt gaisa siltumsūkņos un zemes (ģeotermālajos) siltumsūkņos. Gaisa siltumsūkņi atņem siltumu no āra gaisa, bet zemes siltumsūkņi izmanto augsnes, gruntsūdeņu vai ūpju/ezeru/dīķu ūdens siltumu. Gaisa siltumsūkņi ir pieejamāki, ģeotermālie siltumsūkņi ir efektīvāki un dārgāki nekā gaisa siltumsūkņi. Attiecīgajās apakšsadaļās var izlasīt vairāk par abiem siltumsūkņu veidiem.

Piedāvājam dažādu ražotāju siltumsūkņus. Mūsu inženieri ir autorizēti un apmācīti darbam ar Solvis, Dimplex, Thermia, Vaillant, Viessmann, Daikin un citiem siltumsūkņiem, tāpēc Jūs vienmēr būsiet pārliecināti, ka izvēlētais siltumsūknis tiks uzstādīts tehniski pareizi un savlaicīgi apkalpots, ievērojot visaugstākās kvalitātes prasības, ko pieprasa ražotājs.

Jūs varat iepazīties ar produkciju mūsu E-veikala (links apakšā), kā arī pierakstīties uz konsultāciju, lai apspriestu individuālo risinājumu sīkāk.

Konsultācija
Konsultācija pa tālruni vai mūsu birojā ir bezmaksas. Iespējams arī izsaukt mūsu speciālistu uz objektu. Šāda izsaukuma cena Rīgas rajonā ir 25 € + 21% PVN. Izsaukuma cena ārpus Rīgas rajona tiek aprunāta atsevišķi.