Kas ir Eko māja?

Ar Eko būvniecību ir saistīti vairāki pamattermini (energoefektīvā māja, pasīvā māja, aktīvā māja, “gudrā” māja, biopozitīvā māja), un to traktējums var būt dažāds. Šī iemesla dēļ sākotnēji piedāvājam terminu skaidrojumus, lai jums rastos skaidrāks priekšstats par to, kādu māju vēlaties iegūt celtniecības rezultātā.

Biopozitīvā māja.Šis jēdziens ir divdabīgs. Pirmkārt, tas nozīme, ka māja tiek celta no ekoloģiskiem materiāliem – materiāliem, kuru ražošana, izmantošana un utilizācija nekaitē apkārtējai videi. Otrkārt, tiek domāts par māju, kā cilvēku veselībai draudzīgu telpu, kas vienlaicīgi ir dzīves enerģijas avots. Lai šos aspektus nodrošinātupiedāvājam enrģētiski labvēligākās vietas noteikšanu mājas celtniecībai jūsu zemes gabalā, kas balstīta uz ģeoloģiskiem mērijumiem un ādēru noteikšanu. "Gudrā" māja.Parasti cilvēkiem, dzirdot šos vārdus, rodas asociācijas ar attālinātas un/vai autonomas sadzīves elektrotehnikas kontroles iespējām. Tas nav nepareizi, bet tomēr pastāv vēl viens "gudrās"mājas aspekts – racionāla enerģijas patēriņa kontrole. Aktīvā māja.Māja ar pozitīvu enerģijas bilanci. Tā ir nākamā pakāpe pēc pasīvās mājas. Pateicotiesīpaši kvalitatīvai siltumizolācijai un aktīvai zaļās enerģijas avotu izmantošanai, šāda māja pati sevi apgādā ar nepieciešamo enerģiju.Savukārt, neizlietoto elektroenerģiju noteiktos apstākļos var nodot centrālajā tīklā, tādejādi radot ienākumus no enerģijas pārdošanas. Pasīvā māja.Ar šo jēdzienu tiek saprasta māja ar minimālu energopatēriņu – kas tuvojas nullei. Pateicotiesenergoefektīviem arhitektūras risinājumiem,siltuma zudumi tiek gandrīz novērsti (ekonomija līdz 90%), bet mazas jaudas apkuri var nodrošināt ar alternatīvo enerģijas avotu palīdzību. Energoefektīvā māja.Tādai mājai siltuma patēriņš nesasniedz nulli, bet ir jau būtiski zemāks, nekā ar klasiskām metodēm celtām mājām. Tas ir pirmais solis līdz pasīvajai un aktīvajai mājai, jo tiek nodrošināta40-60% siltumenrģijas ekonomija salīdzinājumā ar parasto māju. Eko māja

Ir iespējams izvēlēties, cik efektīva būs Jūsu māja siltumenerģijas patēriņa ziņā (energoefektīvā, pasīvā vai aktīvā māja), kā arī pievienojot biopozitīvās un “gudrās” mājas aspektus. Pašlaik Baltijas apstākļos optimāls risinājums ievērojot cenas/kvalitātes attiecību ir energoefektīvās vai pasīvās, un vienlaikus biopozitīvās mājas būvēšana.

Vairums cilvēki iedomājas, ka Eko māja ir vienas ģimenes māja, bieži vien tas tā arī ir, taču tā var būt arī daudzdzīvokļu māja.

Energoefektīvā māja

Eko mājas pazīmes un parametri:

  • Izcila izolācija: siltumzudumu koeficients nepārsniedz 0.25 W/(m2К).
  • Orientācija uz dienvidiem un noēnošanas īpatnību ievērošana: pasīvā saules enerģijas izmantošana ir svarīgs faktors Eko mājas projektēšanas procesā.
  • Energoefektīvs stiklojums: logu konstrukciju siltumcaurlaidības koeficients nedrīkst pārsniegt 0.80 W/(m2К).
  • Gaisa necaurlaidība: gaisa noplūde caur nenoblīvētiem savienojumiem nedrīkst pārsniegt 0.6 mājas tilpuma stundā.
  • Svaiga gaisa pasīvā uzsildīšana. Sistēma, kas nodrošina gaisa ieplūdi mājā caur pazemes gaisa vadiem, gaisam uzsilstot no zemes pat aukstā ziemas laikā.
  • Efektīva ieplūstoša un izplūstoša gaisa apmaiņa(rekuperācija): ar siltuma zudumiem, kas ir mazāki par 20%.
  • Ūdens uzsildīšana izmantojot atjaunojamus enerģijas avotus.
  • Energoefektīva sadzīves elektrotehnika: ledusskapji, krāsnis, saldētavas, lampas, veļas mašīnas, trauku mašīnas u.t.t. ar zemu enerģijas patēriņu.
  • Ekoloģiska neitralitāte un cilvēkam labvēlīgs mājokļa iekšējais klimats.
Pasīvā māja