Vispirms ir jāapzinās, ka pastāv divi dažādi saules enerģijas izmantošanas paņēmieni: saules gaismu var izmantot elektrības (saules baterijas) un siltuma (saules kolektori) enerģijas ieguvei. Iekārtas izskatās līdzīgi: gan viens, gan otrs saules enerģijas izmantošanas paņēmiens parasti paredz tumši zilo, taisnstūra formas paneļu montāžu uz ēku jumtiem, sienām vai uz zemes. Bet saules bateriju un saules kolektoru darbības princips un iespējas atšķiras.
Saules kolektors: materiāla pārklājums absorbē saules starojuma siltumu un pārceļ to uz siltumnesēju, kurš savukārt sniedz iespēju to uzglabāt un izmantot, kad mums tas ir nepieciešams.
Saules baterija: saules gaisma ierosina elektronus pusvadītāju materiālā, tā rodas elektriskā strāva.
Solārās sistēmas var būt efektīvi pielietotas praktiski visos platuma grādos.
Saules baterijas un kolektori var veiksmīgi strādāt gan dienvidos, gan ziemeļos, kaut arī tas sākotnēji tā varētu nešķist. Mūsu sabiedrība pastāv zināms stereotips par to, ka saules enerģiju var efektīvi izmantot tikai ekvatorialajos platuma grādos un Vidusjūras reģionā.
Tā īsti nav. Arī ziemeļu valstīs zemi sasniedz pietiekoši daudz saules enerģijas, lai būtiski samazinātu apkures un silta ūdens apgādes izmaksas, vai arī ražotu elektrību. Ir jāatceras arī, ka vasarā, kad solāras sistēmas strādā ar pilnu jaudu, diena ziemeļos ir garāka, nekā dienvidos. Turklāt, saules baterijām ir raksturīga efektivitātes pazemināšanās uzkarstot, tādēļ dažreiz saules baterijām tiek paredzēta atsevišķa atdzesēšanas sistēma. Šī problēma praktiski nepastāv ziemeļos.
Vislielākie saules paneļu tirgi Eiropā ir Vācija un Austrija – un šis valstis nav pašas saulainākās. Turklāt, solārās tehnoloģijas ir ļoti populāras Skandināvu valstīs, līdz pat polārajam lokam.
Ir jāatzīmē, ka mūsu reģionā saules kolektori ir populārāki par saules baterijām, jo tiem piemīt augstāka efektivitāte un secīgi ātrāka atmaksāšanās.
Gada laikā zemes virsmu līdz ar saules gaismu sasniedz daudz vairāk enerģijas (3.0 x 1024 J), nekā cilvēce patērē (4.0 x 1020 J). Saule ir visbagātākais alternatīvas enerģijas avots. Saules gaismai nav svara, tā nav saistīta ar trokšņiem, tai nepiemīt kaitīgas sekas. Saules enerģiju var izmantot gan siltuma, gan elektrības iegūšanai, un tās izmantošana neveido papildus izmešus un neietekmē planētas siltuma bilanci.
Paļaujoties uz saules enerģiju, var ne tikai ietaupīt uz rēķiniem, bet arī veikt savu ieguldījumu apkārtējas vides aizsardzībā un zaļas nākotnes attīstībā. Šo iemeslu dēļ tiek gatavota EK direktīva, saskaņā ar ko visām jaunbūvēm, kas tiks uzceltas pēc 2018. gada 31. decembra jābūt aprīkotām ar saules kolektoriem vai citām iekārtām, kas nodrošina enerģijas ražošanu uz vietas.