Baseinu apsilde ar saules kolektoriem

Saules enerģijas izmantošana peldbaseinu uzsildīšanai ļauj būtiski ietaupīt uz siltumenerģijas izmaksām. Tieši vasarā, kad baseinu lieto visaktīvāk, saules apkures sistēmas saražo visvairāk enerģijas.

Baseins ar saules kolektoru.
1.att.
1 – Saules kolektors, 2 – multifunkcionāla akumulācijas tvertne, 3 – karsts ūdens, 4 – saules konturs, 5 – baseins,
6 – baseina siltummainis, 7 – apkure, 8 – saules kontūra cirk.suknis.

Izlemjot ierīkot baseinu, mēs ne vienmēr aizdomājamies tā apsaimniekošanas izmaksām. Paša baseina cena ir tikai aisberga virsotne. Vēl ir jārūpējas par ūdens padevi, atsūknēšanas, filtrācijas un sanitārās sagatavošanas sistēmu sarežģīto inženiertīklu, kā arī par baseina tīrīšanu. Turklāt, ir jānodrošina apsilde.

Ja Jūs izlemsiet pieslēgt baseina apsildi jau esošajai apsildes sistēmai (sākotnēji tam neparedzētai), tas obligāti radīs galvassāpes gan Jums, gan Jūsu apkures sistēmas speciālistam.

Ja Jūs plānojat iegādāties papildus apkures aprīkojumu, tad bez šaubām Jūs sastapsieties ar daudzām problēmām no attiecīgajiem dienestiem puses un jauniegādātā aprīkojuma augstām pieslēgšanas un legalizācijas izmaksām. Ir jāizvērtē arī ekspluatācijas izmaksas – piemēram, populāro elektrisko katlu (kuri ir raksturojami ar vienkāršo ekspluatāciju, nelieliem gabarītiem un neatkarību no kurināmā maģistrāles) tik liela ūdens apjoma uzsildīšanai būtu visai nerentabla.

Pašlaik cits, optimālais baseinu uzsildīšanās risinājums jau iekaroja popularitāti – saules kolektoru izmantošana. Saules kolektoru sistēmas montāža mūsdienās jau nav saistīta ar lielām izmaksām, un saules enerģijas cena sistēmas garajā ekspluatācijas laika tiecas uz nulli. Mūsdienīgo vakuuma saules kolektoru lietderības koeficients sasniedz 87%. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj saules kolektoriem efektīvi darboties mākoņainā laikā un pie āra gaisa temperatūras pazemināšanās līdz -30 °С, aizsarga no krusas līdz pat 35 mm diametrā, un to ekspluatācijas termiņš ir vairāk par 30 gadiem.

Ekonomiskais efekts būs drīz vien pamanāms, jo šo sistēmu atmaksāšanās ilgst no 2 līdz 4 gadiem.