Padomi enerģijas taupīšanai

1. Nemetiet naudu atvērtā logā

Logs, kas stundām ilgi paliek nedaudz atvērts, diez vai nodrošinās Jums svaiga gaisa pieplūdi, bet lielu rēķinu par apkuri nodrošinās gan. Ir labāk vēdināt biežāk, bet logu atvērt plašāk un tikai uz dažām minūtēm. Un uz šo laiku atslēgt termostata ventili uz apkures radiatora.

2. Mūsdienīgs apkures katls ir labākais veids ekonomēt enerģiju

Jo mūsdienīgs apkures katls ļoti labi «pārstrādā barību» un īpaši labi taupa vērtīgo enerģiju.
Mūsdienīgais zemas temperatūras, vai kondensāta katls darbojās apmēram ar 40 procentiem mazāku enerģijas daudzumu, nekā novecojuša apkures tehnika.

3. Nešķērsojiet ceļu siltumam

Neapdarinātie apkures radiatori ne vienmēr ir skaisti vizuāli, toties dot garantiju tam, ka siltums bez šķēršļiem izplatīsies telpā. Gari aizkari, radiatoru ekrāni, neveiksmīgi izvietotas mēbeles, veļas žāvēšanas iekārtas bateriju priekšā var atņemt līdz pat 20% no saņemamā siltuma.

4. Nevajag pārkarsēt dzīvokli

Dažiem cilvēkiem patīk karsti sakurināti dzīvokļi, bet pēc tam tie brīnās, ka rēķini par apkuri ir tik lieli. Vienmēr atceraties: katrs papildus temperatūras grāds telpā izmaksas apmēram 6% papildus apkures izmaksām.

5. Apkuriniet savu dzīvokli, bet ne katlu telpu

Pilnības robežu te nav – pēc iespējas labāk pārklājiet ar siltuma izolāciju apkures katlu, ūdens sildītāju, apkures un karstas ūdensapgādes caurules, jo rezultātā Jums ir vajadzīgs silts dzīvoklis, bet ne silts pagrabs.

6. Nelaidiet siltumu vaļā

Uz nakti nolaidiet žalūzijas, taisiet ciet aizkarus, lai samazinātu siltuma zudumus caur logiem. Pārklājiet ar siltuma izolāciju padziļinājumus radiatoriem un ierīkojiet tiem atspoguļojošu sudrabotu foliju. Pateicoties tam var ietaupīt līdz pat 4% no izmaksas par apkuri.

7. Mūsdienīgs apkures regulators, regulē arī Jūsu izmaksas par apkuri

Mūsdienīga apkures regulēšanas sistēma ar automātisko temperatūras pazemināšanu naktī izmaksās nedārgi, bet palīdzēs Jums ietaupīt daudz naudas un enerģijas. Termostatu ventiļi tagad ir obligātā kārtībā uzstādāmi arī uz vecām apkures sistēmām.

8. Vairāk gaismas, bet mazākas enerģijas izmaksas

Energoefektīvas spuldzes patērē enerģijas apmēram par 80% mazāk salīdzinājumā ar parastām kvēlspuldzēm, bet kalpo 8-10 reizes ilgāk.

9. Kad vārat un cepat, samaziniet liesmas intensitāti

Ja kastroļa un plīts riņķa diametri sakrīt, tad siltums tiek izmantots optimāli. «Taupīgiem» kastroļiem ir līdzena apakšdaļa un cieši pieguļošais vāks.
Izmantojiet pareizi plīts riņķa un cepeškrāsns siltumu.
Gatavojiet ar nelielu šķidruma daudzumu aizvērtajā kastrolī! Lai gatavotu ēdienus, kuriem ir ilgs gatavošanas laiks, lietojiet ātras gatavošanas kastroļus.
Plīts un ledusskapis, vai saldētava ir slikti kaimiņi! Plīts siltuma atdeves dēļ saldēšanas iekārta patērē vairāk enerģijas.

10. Izmantojiet īpaši ekonomisku sadzīves tehniku

Mūsdienīgas sadzīves tehnikas iekārtas patērē mazāku enerģijas daudzumu nekā to priekšgājēji.

11. Mazas, speciālas ierīces var sniegt palīdzību enerģijas taupīšanā

Viena kafijas mašīna, piemēram – kura gatavo iemīļoto karsto dzērienu, ir daudz ekonomiskāka par labo veco kastroli. Kā arī ir citas speciālas ierīces – olu vārītāji, vai tosteri, visas šīs ierīces vairumā gadījumu saudzīgi izturas pret vērtīgo enerģiju.

12. Atvēsiniet ar prātu

Uzstādiet saldēšanas agregātu vēsā, labi vēdināmā telpā un atsaldējiet to ne retāk kā vienu reizi gadā.
Saldēšanas temperatūra -18°C ir pilnīgi pietiekama.
Saldētavu vajag vērt vaļā tikai uz neilgu laiku, un novietot tur tikai labi atvēsinātus produktus.

13. Gudras saimnieces un saimnieki mazgājot veļu, atceras par enerģiju

Izmantojiet mazgājamās mašīnas tilpumu optimāli un mazgājiet nedaudz piesārņotās mantas pie zemas temperatūras un bez iepriekšējas mazgāšanas.

14. Viltīgas «lapsas» regulāri aicina tehniskās apkalpošanas speciālistus, ūdens sildītājiem.

Pateicoties šīm rīcībām ietaupās enerģija un palielinās tehnikas kalpošanas laiks.

15. Neļaujiet karstam ūdenim pastāvīgi cirkulēt

Cirkulācijas pumpis ar laika releju, saīsina siltuma zudumus un samazina elektroenerģijas vērtību, ko patērē pumpis.

16. Regulāra tehniskā apkalpošana apkures sistēmām ir rentabla

Tas notiek pateicoties 4% enerģijas ekonomēšanai, tā kā labi noregulētā apkures tehnika patērē mazāk enerģijas. Regulāra tehniskā apkalpošana paaugstinās Jūsu sistēmas ekspluatācijas drošumu un samazinās bojāšanās iespēju.

17. Pieņemiet nevis vannu, bet gan dušu – tāda devīze ir visiem, kas ekonomē enerģiju

Vai Jūs zināt, ka enerģijas izmaksas uz vannas pieņemšanu ir apmēram trīs reizēs augstāki, nekā uz dušas pieņemšanu? Ģimene no 4 cilvēkiem varēs ekonomēt enerģiju un ūdeni, ja vannas vietā pieņems dušu.

18. Viensviras maisītājs nodrošina pastāvīgu ūdens temperatūru un zemu energopatēriņu

Viensviras maisītājs, tāpat kā termostatu maisītājs ir labs ieguldījums enerģijas taupīšanā.
Šie maisītāji ekonomē krietno karstā ūdens daudzumu, kurš citādāk būtu iztecējis bezjēdzīgi!