Apkures radiatori

Kas ir jāzina cilvēkiem, kas taupa enerģiju un rūpējas par ekoloģiju, par radiatoru tipiem, to darba režīmiem un to pareizu izmantošanu

IZŠĶIR IZSTAROJUMA SILTUMU UN KONVEKCIJAS SILTUMU: INFORMĀCIJA PAR ŠIEM SILTUMA VEIDIEM UN TO DARBĪBU

Apkures radiatoriem centrālapkures sistēmā ir svarīga loma: nodot siltumu, kas izveidojas centrālajā apkures katlā, apkurināmajām telpām.
Šodien tirgū pārstāvēti ļoti atšķirīgi apkures radiatoru tipi no dažādiem materiāliem.
Tomēr izšķirīgs kritērijs radiatoru izvēlē ir, vispirms, siltumatdeve.
Izšķir siltuma starojumatdevi un konvekcijas atdevi.

Siltums no izstarojuma:

Tas izveidojas pateicoties neredzamiem infrasarkaniem stariem, kas silda tikai cietus ķermeņus, piemēram, grīdu un griestus. Gaiss pie tam netiek sildīts. Cilvēku vairākums uztver izstarojuma siltumu kā ļoti patīkamu sajūtu.

Konvekcijas siltums:
Par konvekcijas siltumu runā gadījumā, kad sakarst auksts gaiss pie radiatoriem. Pēc tam šis gaiss ceļas augšā, samaisās ar telpas gaisu, pēc noteikta laika gaiss no jauna atvēsinās un atgriežas pie radiatoriem. Pārāk intensīvas gaisa cirkulācijas gadījumā un liela putekļu daudzuma gadījumā gaisā daudzi cilvēki uztver konvekcijas siltumu kā kaut ko nepatīkamu.

Kur labāk izvietot radiatorus?

Apkures radiatorus vislabāk izvietot pēc iespējas zem loga. Gaiss, kurš pie loga ir vēss, šajā gadījumā tiek sakarsēts ar siltu gaisu, kas ceļas no radiatora. Tāda izvietojuma vēl viena priekšrocība ir tas, kas zūd nepieciešamība ziedot ar vērtīgu laukumu telpā.
Tādēļ, lai būtu zaudēts pēc iespējas mazāk siltuma, sienai, pie kuras ir uzstādāms radiators, jābūt labi termoizolētai. Nišas sienā apkures radiatoriem, kuras padara ārsienu tievāku, ir nelietderīgas, bet saskaņā ar jauniem likumiem par termoizolācijuarī aizliegti. Tā kā silts gaiss pie logu virmas atvēsinās vieglāk, nekā pie mūra sienas, nerekomendē uzstādīt radiatoru pie logiem, kas nonāk līdz grīdas.

EKSISTĒ APKURES RADIATORU DAŽĀDI TIPI:

INFORMĀCIJA PAR TO FORMĀM UN DARBĪBAS PRINCIPU

1. Sekciju radiatori

Pati vecākā radiatoru forma ir sekcija. Pats nosaukums runā par to, ka radiators sastāv no sekcijām, kuras ir atsevišķas, pievienotas viena pie otras. Tas ļauj bez problēmām eksperimentēt ar radiatoru izmēriem, un tātad, sasniegt jebkādu vēlamo siltuma jaudu.
Atsevišķu sekciju izmēriem uzstādīja standartu, tāpēc tie ir savstarpēji aizvietojami. Savienojošie elementi var būt dažādi: vienkāršas vītņu pārslēdzēja dažādi izmēri ļauj pievienot radiatoru pie jebkāda diametra caurules.
Sekciju radiatori ir lētākie no visiem radiatoriem, un pateicoties to siltuma jaudas vieglai regulēšanai tos uzstāda lielākoties lielajos objektos, piemēram, skolās un administratīvās ēkās.

2. Cauruļu tipa radiatori

Tā saucamie caurulīšu radiatori – principā tie paši sekciju radiatori, tikai pilnveidotie. Tie arī sastāv no atsevišķām sekcijām un atšķiras pēc montāžu garuma un platuma. Caurules var būt izvietotas ne tikai blakus viens otrai, bet arī rindās – no 2 līdz 6 rindām – viena aiz otras. Tas ļauj noregulēt vēlamo siltuma jaudu.
Siltuma pārraide caurulīšu radiatoros notiek, tāpat kā sekcijās, galvenokārt konvekcijas veidā (uz 70 %).
Privātmājās un dzīvokļos uzstāda arī īpašas formas caurulīšu radiatorus – piemēram, dvieļu žāvētāju veidā vannas istabā.

3. Plāksnīšu tipa radiatori

Gandrīz 70 % radiatoru, kuri pārdodas šodien, ir plāksnīšu radiatori – gan gludeni, gan profilēti. Tiem dot priekšroku to ļoti plakano konstrukciju dēļ, kā arī atšķirīgu formu un krāsu lielas izvēles dēļ, pateicoties tam tie ne vienmēr izskatās tikai kā apkures radiatori un tos var pievienot jebkādam interjeram.
Visbiežāk plāksnīšu radiatori sastāv no divām vertikālām platēm un konvekciju plates starp tiem. Siltuma jaudas palielināšanai var uzstādīt vairāk kā divas plates viena aiz otras.
Plāksnīšu radiatori tiek piedāvāti ar iebūvēto termostata ventili un savienojošo elementu pilno komplektu. Vairumā gadījumu savienojošās caurules tiek izvietoti lejā, pateicoties kam apkurināšanas caurules var ievietot gar grīdlīstes vai zem tā. Tādi radiatori ir ļoti ērti vecu ēku modernizācijai.
Plāksnīšu radiatori atdod siltumu telpai lielākoties izstarojuma veidā. Atkarībā no izpildījuma izstarojuma siltuma deva satur no 50 līdz 70 %.

4. Konvektori

Sekcijas, caurulīšu vai plāksnīšu radiatori atdod siltumu apkārtējai videi ar izstarojuma, konvekciju vai ar radiācijas palīdzību. Tā saucamie konvektori atdod savējo siltumu tikai ar konvekcijas palīdzību.
Konvektori sastāv no alumīnija, vara vai tērauda platēm, kurus savāra, sapresē vai pielodē uz caurulēm vai cauruļu profiliem. Tas tiek apdarināti tādējādi, ka izveidojas šahta, caur kuru plūst gaiss. Līdz ar to viņš sakarst no platēm.
Pie vienādas siltuma jaudas konvektori ir ievērojami vieglāki nekā radiatori un pieprasa mazāk ūdens apkurei. Cita priekšrocība ir tanī, ka tos var uzstādīt grīdā, piemēram, pirms lielām durvīm uz balkonu, terasi vai vitrīnu.
Jāievēro tikai, ka līdz ar to zaudējams no 20 līdz 30 % siltuma jaudas, tādēļ tāds montāžas veids nav rekomendējams tiem, kas ekonomē enerģiju.
Papildus trūkums ir augstāka cena, kā arī tīrīšanas sarežģītība. Daudziem cilvēkiem nepatīk intensīva gaisa cirkulācija, kas atgādina caurvēju.

5. Īpašas formas

Līdz ar to, ka apkures radiatoru tirgū pastāv ļoti liels pieprasījums uz oriģināliem risinājumiem, var spriest par interesi par īpašām formām, tādām kā dvieļu žāvētājs, kurus šodien var noverot daudzās vannu istabās. Ir arī radiatori, kas sadala istabu daļas vai kalpo ka kāpņu margas. Fantāzijai te patiešam nav robežas.