Malkas/brikešu un granulu katli mūsdienās tiek plaši pielietoti, neskatoties ka cietā kurināmā katli prasa vairāk uzmanības, nekā gāzes, šķidrā kurināmā vai elektriskie katli. Šajā postā mēs pastāstīsim, kādus pasākumus var veikt, lai pavadītu mazāk laika katlu telpā un vairāk – kopā ar ģimeni, draugiem, vai nodarbojoties ar hobijiem.
Cietā kurināmā katli (malkas, brikešu, granulu) ir ļoti populāri mūsdienās. Tā cēlonis ir vienkāršs – malkas-brikešu katli ir viens no visekonomiskākajiem siltuma ģeneratoriem. Apkure ar granulām ir nedaudz dārgāka, bet tās ērtība kompensē augstāku cenu. Tomēr, visu cietā kurināmā katlu, tai skaitā granulu, ir jātērē ievērojami vairāk laikā, nekā gāzes, šķidrās degvielas vai elektrisko katlu gadījumā. Šajā postā mēs pastāstīsim, kā var modernizēt cietā kurināmā apkures sistēmu tā, lai «nedzīvotu» katlu telpā un vairāk laika pavadītu ar tuvākiem cilvēkiem un nodarbojoties ar interesantākām lietām, nekā malkas iemēšana kurtuvē.
Vispirms ir jāatceras, kā malkas, brikešu vai granulu katls strādā efektīvāk un kalpo ilgāk, ja tas tiek kurināts reti, bet ar pilnu jaudu. Tad rodas jautājums – kā nodrošināt vienmērīgu apkures režīmu? Tam ir vajadzīgs siltumakumulators – tvertne, kas ūdenī uzkrāj katla ģenerēto siltumu un nodrošina uzsildīta siltumnesēja vienmērīgu padevi apkures ierīcēs, tai skaitā intervālos starp kurināšanām. Papildus sistēmā var iekļaut siltumakumulatora uzlādes moduli Laddomat, kas vel vairāk pagarinās intervālus starp kurināšanām un apkures sistēmas ekspluatācijas laiku, kā arī pazeminās apkures izmaksas.
Apkures atbalsts ar saules kolektoriem ir izdevīgs risinājums jebkuras apkures sistēmas gadījumā, bet tas ir it īpaši piemērots tieši sistēmām ar cietā kurināmā katliem. Saules kolektoru izmantošanai ir obligāti nepieciešama siltuma akumulācijas tvertne, un, kā mēs minējām augstāk, siltumakumulators padara cietā kurināmā katla ekspluatāciju efektīvāku un ērtāku.
Parastā malkas katlā ir jāpapildina malka ik pēc dažām stundām. Siltumakumulācijas tvertnes un saules kolektoru uzstādīšana ļauj pagarināt šo intervālu, pie tam saulainās dienās, pat ziemā, ja ir uzstādīts pietiekams saules kolektoru daudzums, var vispār nekurināt katlu, pietiek vien ar saules kolektoru ģenerēto siltumu. Savukārt, ja tiek izmantots moderns granulu katls ar automātisko granulu padevi un attīrīšanu, tad katlu telpa būs jāapmeklē vel retāk, un būs vairāk brīva laika patīkamākam un interesantākām lietām.
Apkures sistēmu var modernizēt pakāpeniski – var uzsākt ar siltumakumulatora uzstādīšanu, bet saules kolektoru sistēmu pieslēgt pēc tam, lai sasniegtu maksimālo efektu.
Turpmāk uzrakstīsim par reālu apkures sistēmas modernizāciju, iekļausim arī atskaiti par apkures izmaksām un komfortu “PIRMS/PĒC”.